Jak zarabiać na studiach? Sprawdź cenne pomysły

Zarabianie na studiach może być realizowane na szereg różnych sposobów. Wybrać można np. pracę dorywczą, która nie przeszkodzi w studiowaniu. Inną metodą jest praca zdalna, świetna dla uczestników studiów stacjonarnych, albo zaangażowanie się w naukę celem zdobycia stypendiów finansowych.

Jak zarabiać na studiach? Proste prace dorywcze, które mogą się opłacać

Praca dorywcza może być prawie każdym rodzajem pracy. Wspólnym mianownikiem staje się mniejszy czas, który trzeba na nią poświęcić, a co za tym idzie – szczuplejsze zarobki. Do jednych z najczęściej wybieranych prac przez studentów należy zawód barmana, kelnera, czy roznosiciela ulotek. Popularnością cieszy się także praca jako sprzedawca, ekspedient oraz praca w call center.

Wszystkie powyższe zawody mają swoje charakterystyczne mankamenty. Mimo wszystko mogą być dobrym początkiem do tego, aby zgromadzić oszczędności, które następnie zainwestuje się np. w swój własny, mały biznes. Niektórzy decydują się także na gap year w formie pracy za granicą, aby przez rok zarobić takie pieniądze i nie musieć łączyć pracy ze studiowaniem.

Odpowiedzią na to, jak zarabiać na studiach, będzie też udzielanie korepetycji. Czując się dobrze w danej dziedzinie, bez trudu można znaleźć uczniów, oferując początkowo atrakcyjne, konkurencyjne stawki. Zdecydowanie najwięcej w tego rodzaju pracy dorywczej zarobią na studiach studenci matematyki, chemii, fizyki, języka polskiego oraz języków obcych. To właśnie te przedmioty wydają się dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych najbardziej problematyczne.

Stypendium na studiach – sposób na pieniądze i udaną karierę

Studia w Polsce nie muszą być tylko okresem nauki, mającym na celu przygotowanie do późniejszego zawodu i uzyskanie tytułu licencjata bądź magistra. Nawet nie planując kariery naukowej, warto rozważyć starania, mające na celu uzyskanie stypendium na studiach. Na studentów czekają m.in. stypendia rektorów danych uczelni przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe, sportowe lub artystyczne. Za podobne osiągnięcia najlepszym raz w roku przyznawane są Stypendia Ministra (jednorazowa nagroda w wysokości kilkunastu tysięcy złotych, która nie podlega opodatkowaniu), lecz w tym wypadku analizowane są jedynie osiągnięcia, bez średniej ocen. Pisanie artykułów naukowych i występowanie w konferencjach naukowych warto rozważyć także z innego powodu – często może to być świetny dorobek do zaprezentowania w swoim CV, a także przepustka do lepiej płatnej pracy w przyszłości, gdy studia się skończą!

Praca zdalna na studiach każdego rodzaju

Praca dorywcza na studiach może być wykonywalna na odległość. Zdalna praca rekomendowana jest zarówno studentom zaocznym, jak i tych, którzy studiują w formie codziennej, standardowej. Studenci filologii polskiej, dziennikarstwa, filozofii, a także wszystkie młode osoby, które dobrze czują się w pisaniu artykułów i innych treści, mogą spróbować swoich sił jako copywriterzy. Innym sposobem na to, jak szybko zarobić na studiach, może być zostanie opiekunem kanałów społecznościowych i dbanie o dobre relacji danego podmiotu z klientami w internecie.

Zdalna praca dla studenta to także szereg propozycji dla filologów. Współcześnie znajomość języka angielskiego wśród młodych jest na bardzo dobrym poziomie. Osoby, które czują się na siłach, mogą spróbować swych sił jako zdalni tłumacze. Olbrzymie możliwości stoją otworem przed studentami informatyki i grafiki, którzy szukają sposobu na to, jak zarobić pieniądze w internecie – i to całkiem spore! Pozycjonowanie, robienie stron internetowych i czynności pokrewne przydadzą się do CV, jak i solidnie uzupełnią studencki portfel.

Zarabianie pieniędzy na studiach to nie wszystko, czyli jak ważne jest skuteczne oszczędzanie?

Studiowanie to taki okres w życiu, który charakteryzuje się raczej spontanicznością, niż skrupulatnym planowaniem przyszłości. Będąc osobą młodą, warto jednak już od samego początku nauczyć się tego, jak oszczędzać pieniądze. Nie warto rezygnować z pasji oraz czynności, które mają na celu rozwój osobisty. Liczbę wszelkiego rodzaju imprez, a także przyjemności, które nie są niezbędne, warto jednak ograniczyć.

Z czasem, gdy przysporzy się sobie nawyk robienia oszczędności, może się okazać, że to właśnie one pozwolą na zarobienie jeszcze więcej pieniędzy. Wystarczy prosta kalkulacja, aby przekonać się, że jest to możliwe. Załóżmy, że w trakcie studiów podejmuje się pracy dorywczej, miesięcznie zarabiając 1200 złotych. Co miesiąc odkładając 200 złotych, po pięciu latach studiów (wariant studiów magisterskich) zyskuje się kapitał w wysokości aż 12000 złotych. Może to być idealna suma na założenie swojej pierwszej, wymarzonej działalności gospodarczej!