Wyprawka studenta, czyli 5 rzeczy potrzebnych na uczelni
Dziś przed pierwszym wyjazdem na uczelnię wyprawka studenta nie przypomina już tej, którą żacy brali ze sobą jeszcze dekadę temu. Mieszkania studenckie i akademiki są świetnie wyposażone, a mobilne drukarki i punkty ksero znaleźć można dosłownie wszędzie. Co więc ze sobą wziąć, kiedy rozpoczynamy studencką przygodę? Niektóre elementy listy zaskoczą ludzi, którzy studia dawno mają już za sobą!
1. Garnitur lub wyjściowa kreacja
Pierwszy punkt na liście rzeczy potrzebnych każdemu studentowi nie brzmi może zbyt ekscytująco, ale zawarcie jej w wyprawce uratuje niejedną osobę, która nie zdaje sobie sprawę, jak taki strój bywa istotny. Garnitur w przypadku studenta lub wyjściowa kreacja w przypadku studentki przydają się znacznie częściej, niż może się to wydawać. Uczelniane życie obfituje nie tylko w okazje do zabawy, ale również poważniejsze momenty. Konferencje naukowe, komisje przyznające stypendia studenckie, wyjścia do teatru czy opery, spotkania z osobistościami ze świata nauki, polityki lub kultury wyższej… Wprawdzie można pójść na nie w wyprasowanej koszuli, ale nie zrobi to tak dobrego wrażenia, jak elegancki ubiór. Studia są zaś czasem, w którym się nie tylko bawimy, ale mamy okazję nawiązać znajomości definiujące całe nasze życie. Prędzej zrobimy to w garniturze lub wyjściowej sukni niż przeprasowanym na szybko stroju.
2. Butelka filtrująca wodę
Samodzielna nauka, cały dzień spędzony na uczelni, wyjście ze znajomymi na przechadzkę po mieście… W każdej z tych sytuacji student potrzebuje nawodnienia i dlatego przed wyjazdem z domu warto zaopatrzyć się w butelkę filtrującą wodę. Jasne, na każdym wydziale znajdziemy automat z kawą. Jasne, można trzymać pod biurkiem zgrzewkę wody. Wszystko to niesie ze sobą jednak koszty, zarówno finansowe, jak i środowiskowe. Jednorazowy wydatek na butelkę filtrującą wodę sprawi, że studentowi podziękuje nie tylko portfel, ale i przyszłe pokolenia. To coraz popularniejszy element wyposażenia studenckiego, przez kawoszy stosowany wymiennie z kubkiem termicznym. Łączny koszt obu tych rzeczy nie przekroczy kilkudziesięciu złotych, a oszczędności w skali pięciu lat studiów mogą sięgnąć nawet kilku tysięcy, szczególnie przy dzisiejszych cenach kawki w Starbucksie czy innych sieciówkach!
3. Lepszy smartfon
Wiele osób przed wyjazdem na studia korzysta z telefonów, które dostali od rodziców jeszcze jako nastolatkowie. Bywają to modele dobierane do rodzinnego abonamentu telefonicznego, które na studiach mogą już nie wystarczać. Smartfony wykorzystuje się obecnie jako multimedialne kombajny, a studenci spędzają przy nich znacznie więcej czasu niż przy ekranach laptopów. Mimo iż komputer nadal jest bezkonkurencyjny jako narzędzie, w którym pisze się prace zaliczeniowe lub notatki na zajęciach, to telefon posłuży do robienia zdjęć notatek lub zapisków wykładowców na tablicach, skanowania dokumentów, przygotowywania ich do druku albo czytania podręczników. Wyprawka studenta musi zawierać więc w sobie lepszy smartfon, którego procesor udźwignie wszystkie te zadania wykonywane nierzadko jednocześnie! W przypadku braku środków własnych, może przydać się pożyczka na raty przy droższych modelach lub chwilówka przy tańszych. W obu przypadkach oferty ze strony pozyczkaportal.pl pomogą sfinansować zakup nowego smartfona.
4. Pendrive
Znacznie mniej oczywisty gadżet elektroniczny, którego przydatność na studiach jest nie do przecenienia, stanowi pendrive. Mimo iż przy obecnej szybkości internetu większość danych magazynuje i przesyła się w chmurze, przenośna pamięć nadal przydaje się zaskakująco często. Wiele punktów ksero preferuje pliki na takim właśnie nośniku. Ze względu na obawy odnośnie praw autorskich wykładowcy chętniej podzielą się skanami podręczników w tej formie, niż umieszczą je na serwerze. W wielu przypadkach jest to również preferowana forma przynoszenia na zajęcia prezentacji multimedialnych, które wciąż stanowią popularne narzędzie dydaktyczne licznych ćwiczeniowców. Mimo iż niektórym pendrive może wydawać się urządzeniem straszliwie archaicznym, wyprawka studenta zdecydowanie się bez niego nie obejdzie.
5. Notatnik i długopis
Skoro praktycznie każdą kwestię student jest dziś w stanie ogarnąć elektronicznie, i to nie tylko na studiach przez internet, ale również stacjonarnych, notatnik i długopisów mogą wydawać się przeżytkiem. Nic bardziej mylnego! I nie chodzi tu wyłącznie o nastawienie części wykładowców, którzy nie akceptują na zajęciach laptopów ani dyktafonów, które pomagają studentom w robieniu notatek. Według wszelkich badań pisanie ręczne jest jedną z najlepszych form nauki, której odczytywanie notatek z komputera nie dorasta do pięt. Nawet z najlepszego skryptu warto zrobić kilka wypisków, aby pobudzić pracę mózgu. Większość kierunków nie wymaga dziś ani grubych teczek na notatki, ani zeszytów na przepisywanie ćwiczeń. Jeden większy notatnik jak najbardziej powinien znaleźć się w wyprawce studenta!