Studiowanie za granicą – wady i zalety

Wielu młodych Polaków marzy o tym, aby studiować za granicą. Z różnych przyczyn nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić. Edukacja poza ojczyzną ma wiele zalet, lecz nie brakuje także mniej pozytywnych aspektów.

Zalety studiowania za granicą

Przede wszystkim większy prestiż. Powrót do rodzimego kraju i okazanie zaświadczenia o ukończeniu uczelni zagranicznej zdecydowanie zwiększy możliwości na rynku pracy. Studiowanie za granicą to nie tylko wyższa znajomość przynajmniej jednego języka obcego, szereg znamienitych wykładowców oraz poszerzenie umiejętności zawodowych, lecz także oznaka odwagi i siły mentalnej. Nie każda osoba, która może sobie pozwolić na zagraniczne studia, zdecyduje się na taki ruch. Potrzeba do tego odpowiedniego charakteru, a nierzadko także lat przygotowań, na przykład w formie matury międzynarodowej.

Studia za granicą to także możliwość poznania innej kultury oraz poszerzenie bazy kontaktów międzynarodowych. W wolnych od nauki chwilach można pozwiedzać dane państwo, skorzystać z bogatej oferty aktywności kulturalnych, sportowych czy wielu form rozrywki, zatem poza wymiarem edukacyjnym, studia umożliwiają również podróżowanie i rekreację. Erasmus w Hiszpanii będzie doskonałą okazją do wypoczynku na plażach Morza Śródziemnego oraz Oceanu Atlantyckiego, na co nie mamy szans podczas zwyczajnych studiów w Polsce.

Za granicą istnieje możliwość studiowania na kierunkach, które nie są aktywne w Polsce. Studenci mogą również decydować o tym, które przedmioty ich szczególnie interesują i budować własny plan zajęć, dostosowując go do indywidualnych potrzeb. Jeżeli tylko człowiek wie, jak studiować za granicą, czeka go co najmniej jeden semestr rozwoju połączonego z niesamowitymi przeżyciami turystycznymi. Wiele osób chwali sobie mniejszą biurokrację i fakt, że nie muszą przejmować się, kim jest rektor lub dziekan, bo podejście administracji jest znacznie luźniejsze i bardziej prostudenckie!

Wady studiowania za granicą

Jest jeszcze druga strona medalu, czyli pewne mankamenty, które się wiążą ze studiowaniem za granicą. Przede wszystkim koszta. Czesne na zagranicznych uczelniach wyższych bywa naprawdę wysokie. W przeciwieństwie do Polski, za granicą sporo uniwersytetów nie oferuje bezpłatnej nauki, a za studia płaci się więcej niż w Polsce. Oczywiście można postarać się o uzyskanie stypendium, ale większość studentów nie otrzyma od uczelni takiego wsparcia. Jeżeli nie są go w stanie okazać również rodzice, to oprócz edukacji uczący się za granicą będzie musiał postawić także na pracę dorywczą.

Faktem jest, że wykonywanie danego zawodu również oznacza pewne korzyści, takie jak kształtowanie języka obcego czy możliwość zdobycia doświadczenia i poznania nowych ludzi, niemniej mocno ograniczy wolny czas na inne przyjemności. Ponadto codzienne życie i robienie zakupów czy korzystanie z oferty kulturalnej także będzie droższe niż w Polsce. Co ze wsparciem Unii Europejskiej? O ile standardowe stypendium na Eramsusa we Włoszech jest wysokie, tak wyjeżdżając na Litwę czy do innego kraju Europy Wschodniej możemy mieć problem z utrzymaniem.

Trzeba wspomnieć również o kwestiach emocjonalnych. Za granicą można się poczuć samotnym i szybko zatęsknić za ojczyzną. Nowe środowisko to nowe możliwości, lecz istnieje ryzyko, że nie spełni oczekiwań. Niemożliwość bezpośredniego kontaktu z rodziną czy przyjaciółmi lub odwiedzenie ważnych miejsc w kraju może być dla niektórych osób bardzo trudnym doświadczeniem. Skutki zdrowotne wyjazdu mogą mieć aspekt nie tylko psychologiczny, ale również finansowy. Ubezpieczenie studenckie nie obejmuje również leczenia czy wynagradzania szkód spowodowanych po spożyciu alkoholu, o co podczas studiów za granicą nie trudno.

Czy warto studiować za granicą? Podsumowanie

Studia to trwający raptem kilka lat okres, ale jeden z najważniejszych w życiu. W niemałym stopniu warunkuje przyszłość. W Polsce również można go spędzić satysfakcjonująco i na terenie kraju nad Wisłą mamy szereg renomowanych i umożliwiających zarówno owocną współpracę, jak i samorealizację uczelni. Chociaż studia w Warszawie mogą kosztować wiele, nadal nie umywa się to do kosztów ponoszonych w euro.

Niemniej studia za granicą to doświadczenie wyjątkowe – w pewnym sensie elitarne, skoro tylko wybrane osoby – głównie z przyczyn finansowych – mogą sobie pozwolić na wyjazd. Dlatego jeżeli na kilka lat mentalnie jest człowiek gotowy na to, aby wyjechać i zasmakować edukacji w obczyźnie, to warto z tej szansy skorzystać.