Studia programistyczne — czy to wybór lepszy niż kurs?

Osoby zainteresowane dobrymi zarobkami, ale niekoniecznie potrzebującego dyplomu uczelni wyższej, mogą zastanawiać się, czy na pewno studia programistyczne są lepszym wyborem niż kurs. Oba tryby nauki mają swoje zalety i wady, które warto poznać przed ostatecznym podjęciem decyzji.

Na jakich kierunkach studiów można nauczyć się programowania?

Programowania można nauczyć się na wielu najlepszych kierunkach studiów, których dyplom zapewni nam pracę. Jeżeli to właśnie kodowanie jest naszym głównym celem, najbardziej oczywistym wyborem będą:

Istnieje także szereg kierunków niekoniecznie związanych z matematyką oraz inżynierią, na których przedmioty związane z programowaniem prowadzone są w ramach zajęć interdyscyplinarnych. Jest tak na przykład na kognitywistyce czy biotechnologii.

Ile kosztują studia programistyczne, a ile kursy?

Główną zaletą studiów programistycznych jest fakt, że możemy nauczyć się tam kodowania za darmo. Studia publiczne są bowiem bezpłatne, oczywiście jeśli uda nam się spełnić kryteria związane z rekrutacją. Dotyczą one wyników egzaminów maturalnych. W przypadku dobrych uczelni w największych polskich miastach konieczne będą sensowne wyniki z rozszerzonej matury z matematyki, co nie jest łatwym osiągnięciem. Łatwiej dostać się na studia płatne, jednak tam czesne wynosi nawet kilka tysięcy złotych za semestr.

Ceny kursów programowania również znacznie się różnią, w zależności od zakresu materiału, poziomu zaawansowania, liczby godzin, a także od tego, czy kurs jest prowadzony online, czy stacjonarnie. Kursy online, zwłaszcza te oferowane przez platformy edukacyjne, często są bardziej przystępne cenowo niż kursy stacjonarne. Ceny dobrych kursów z gwarancją zatrudnienia rozpoczynają się od 8000 zł. Warto jednak pamiętać, że koszty nie zawsze odzwierciedlają jakość kształcenia.

W czym studia programistyczne są lepsze niż kursy?

Do największych zalet studiów programistycznych w porównaniu z kursami komercyjnymi należy:

W czym kursy programistyczne są lepsze niż studia?

Kursy programowania to inna forma nauki niż studia programistyczne, co ma wiele plusów. Wśród nich wymienić warto:

Czy studia programistyczne gwarantują pracę?

Obietnicą wielu kursów programistycznych jest gwarancja otrzymania pracy w przypadku zdobycia satysfakcjonującego poziomu umiejętności programowania. Większość firm szkoleniowych współpracuje w tym celu z dużymi korporacjami, w których zawsze znajdzie się stanowisko dla junior developera, nawet jeżeli będzie trzeba sporo zainwestować w jego dalszą edukację. Z tego względu kursy programistyczne uchodzą za jedną z najlepszych inwestycji w swoją przyszłość.

Tego samego nie oferują zazwyczaj studia na uczelniach publicznych, podczas których na własną rękę należało będzie znaleźć sobie ponadto praktyki studenckie. Ze względu na braki kadrowe polskich software house’ów oraz dobrą pozycję programistów na rynku pracy nie będzie to raczej darmowa orka. Faktem pozostaje jednak, że choć studia programistyczne mogą pomóc w zdobyciu pracy w branży IT, ale nie ma gwarancji, że po ukończeniu studiów programistycznych od razu znajdziesz pracę.