Najlepsze kierunki studiów. Z tym dyplomem znajdziesz pracę!
Studia już do dawna przestały być synonimem sukcesu. Wśród wysypu magistrów ważniejszy niż kiedykolwiek staje się wybór odpowiedniego kierunku studiów. Ważne żeby odpowiadał on nie tylko naszym zainteresowaniom czy zdolnościom, ale dawał też możliwość znalezienia pracy. Sprawdźmy więc, na ile da się to połączyć. Oto perspektywiczne kierunki dla osób o najróżniejszych zdolnościach.
Jak dobrze wybrać kierunek studiów?
Wybór odpowiedniego kierunku kształcenia nie jest łatwą decyzją. Nie wystarczy spojrzeć do rankingów najbardziej perspektywicznych kierunków studiów. Ze względów formalnych decydują o tym przedmioty zdawane na maturze, trzeba więc myśleć o tym już na początku szkoły średniej. Profil nauki na tym etapie wybieramy zazwyczaj, kierując się zdolnościami i zainteresowaniami. I dobrze. Studiowanie nawet najbardziej opłacalnego kierunku bez głębszego zainteresowania może okazać się błędem
Kluczowym kryterium wyboru są też nasze zdolności. Urodzony humanista nie odnajdzie się na kierunku chemicznym, ale może wybrać filologię obcą lub nauki społeczne. Absolwenci tych specjalności są wciąż wysoko cenieni na rynku pracy. Nie warto więc zmuszać się do dziedziny, dla której nie mamy serca. Lepszą opcją będą poszukiwania perspektywicznych kierunków w kręgu naszych predyspozycji.
Wpływ na naszą decyzję przynajmniej pośrednio powinno być też miasto, w którym znajduje się nasza alma mater. Będzie to bowiem warunkować nie tylko codzienne koszty utrzymania na studiach. Wybierając większe miasto jako absolwenci trafiamy też na bogatszy rynek pracy. A to może okazać się kluczowe dla naszego zatrudnienia po studiach.
Najlepsze opcje dla umysłów ścisłych
Od lat numerem jeden wśród kierunków z branży IT jest programowanie. To programiści mogą swobodnie wybierać wśród wielu ofert pracy, a proces rekrutacji zawodowej zaczyna się u nich często już na studiach. Prognozy na następne lata dla tej grupy zawodowej są niezwykle obiecujące. Mogą zmienić się bowiem języki programowania, ale zapotrzebowanie na specjalistów tej branży wciąż będzie spore.
Pokrewnym perspektywicznym kierunkiem jest informatyka. Przy postępującej cyfryzacji biur i urzędów rośnie zapotrzebowanie na fachowców z tego sektora zawodowego. Wciąż potrzeba też osób zajmujących się bezpieczeństwem w sieci oraz profesjonalnych projektantów stron internetowych.
Innym pewniakiem, po którym nietrudno znaleźć zatrudnienie jest robotyka. Niezwykle ciekawy kierunek, łączący w sobie nowe technologie z pasjami technicznymi. Robotycy to specjaliści jutra w IT. Wybór tego kierunku to pewność zatrudnienia w perspektywie co najmniej kilkunastu lat.
Co z biologią i chemią?
Jeśli to właśnie biologia lub chemia była naszym konikiem w liceum, warto pomyśleć o medycynie. To wciąż jeden z najtrudniejszych, a przy tym najbardziej prestiżowych kierunków studiów. Mimo że sporo się mówi o trudnej ścieżce zawodowej lekarzy, ta grupa zawodowa nie ma problemu z zatrudnieniem ani w kraju, ani za granicą.
Inną ciekawą opcją dla pasjonatów biochemii jest farmacja. Rynek związany z produkcją leków w Polsce rozwija się niezwykle prężnie. Daje to szeroki wybór pracy dla absolwentów właśnie tych kierunków. Etat w aptece nie jest dziś dla nich jedyną ścieżką kariery. Dużo częściej podpisują bowiem umowy z dużymi koncernami farmaceutycznymi i zaczynają praktykę w nowoczesnych laboratoriach.
Humaniści bez szans na pracę?
Kierunki humanistyczne już od jakiegoś czasu są uważane za nienajlepszy wybór w perspektywie przyszłej pracy. Nie oznacza to oczywiście, że takie osoby przez lata szukają zajęcia. Ale rzeczywiście absolwenci różnego rodzaju filologii rzadko pracują w zawodzie. Zdarzają się jednak wyjątki.
Jednym z nich są filologie obce. Po pierwsze studiowanie języka obcego ułatwia nam posługiwanie się nim w przyszłości. Już sama znajomość języka na tak wysokim poziomie podnosi nasze kwalifikacje zawodowe. Pod drugie absolwenci tych kierunków mogą szukać pracy nie tylko jako nauczyciele (również w szkołach językowych). Otworem stoi przed nimi również kariera tłumacza, przewodnika czy asystenta.
Innym atrakcyjnym kierunkiem kształcenia dla humanistów jest prawo. Równie trudny i prestiżowy jak medycyna daje możliwość pracy nie tylko kancelariach adwokackich. Prawników szukają też fundację czy większe firmy z właściwie każdej branży. Zapotrzebowanie na specjalistów tego typu w najbliższym czasie może tylko wzrosnąć.
Gdzie ze smykałką do techniki?
Pierwszym i w tym przypadku trafnym skojarzeniem jest budownictwo. Prężny rozwój miast i przy tym branży budowlanej stwarza spore zapotrzebowanie na inżynierów i wysoko wykwalifikowaną kadrę branży budowlanej. Osoby kończące tego typu kierunki mogą liczyć na szybkie zatrudnienie i niezłe zarobki.
Energetyka to coraz bardziej popularny kierunek na który jeszcze kilka lat temu nie było wielu chętnych. Sytuacja się zmieniła od kiedy pracowników na dużą skalę zaczęły szukać najbardziej znane firmy. Fachowcy z tej branży mogą dziś liczyć na stabilne warunki zatrudnienia i płacę sporo wyższą od średniej krajowej.