Koszt korepetycji w Polsce

Przepełnione klasy i przepracowani nauczyciele to od lat bolączka polskiego systemu edukacji. Reformy z ostatniego okresu tylko dorzuciły pedagogom pracy urzędniczej. Przez to zamiast uczyć, często toną w papierach. W tych warunkach naprawdę rzadko znajdzie się czas i przestrzeń dla każdego ucznia. A do systemu szkolnego trzeba się się dostosować. Nie wszyscy uczniowie sobie z tym radzą i tu na scenę często wkracza korepetytor. Ile zarabia? I czy pomaga tylko licealistom z zaległościami?

Od kółka wyrównawczego z podstawówki do dzisiejszych kursów

Już dawno do lamusa odszedł mit, że tylko słabi uczniowie potrzebują pomocy. Oczywiście wciąż jest to szeroki target i rynek tego typu usług kwitnie w każdym większym mieście. Dzięki temu “humanista” ma większą szansę zdać maturę z matematyki, a student nauk ścisłych zarobi nawet 70 zł. Tyle bowiem zapłacimy średnio za lekcję przedmaturalną czy przygotowującą do egzaminów.

Standardowe zajęcia z fizyki czy chemii to koszt od 35 do 50 zł za 45 minut plus opłata za dojazd, jeśli mają odbyć się w domu klienta. Oczywiście cena tak zwanych lekcji pomocniczych rośnie wraz ze stopniem zaawansowania ucznia. Mniej zapłacimy za korepetycje dla dziecka z podstawówki, sporo więcej za licealistę czy studenta. Liczy się też dziedzina. Najdroższe są wspomniane nauki ścisłe, ale za kurs przedmaturalny z polskiego w stolicy zapłacimy nawet 55 zł za godzinę lekcyjną.

Problemy w szkole czy wsparcie przed ważnymi egzaminami to nie jedyne pola działania korepetytorów. Coraz szerzej udzielają się też na rynku kursów językowych czy zawodowych. Te pierwsze zostały spopularyzowane na przestrzeni ostatnich 20 lat przez szkoły prowadzące zorganizowane szkolenia językowe. Trwają zwykle kilka semestrów i kończą się egzaminem z certyfikatem. Na początku kadra tego typu placówek składała się w Polsce z rodzimych pedagogów po studiach lingwistycznych . Dziś coraz częściej pracują w nich native speakerzy, którzy uczą za pomocą ciągłej, swobodnej konwersacji. Koszt takiego kursu dla dorosłych w jednej z wiodących warszawskich szkół to około 2000 zł. Za tę sumę spędzimy 100 godzin na intensywnej nauce języka. Cena za lekcję jest w tym przypadku najniższa, bo wynosi tylko 20 złotych.

Wraz z wyraźną zmianą warunków życia w naszym kraju zmieniło się też podejście do kształcenia. Zdobywanie wiedzy przestało być obowiązkiem, a stało celem i pasją. Coraz częściej kursy i zajęcia dodatkowe stają się świadomą drogą rozwoju i samodoskonalenia. Wpływa to zarówno na jakość nauczania, jak i jego efekty. Ma to również przełożenie na rynek korepetycji. Dzięki dużemu popytowi, rośnie też podaż. To sprawia, że ceny nie są wygórowane i łatwiej o wysoką jakość usług. W erze social media słabi korepetytorzy szybko wypadają z gry.

przedmiot cena za godzinę
matematyka 35-50
fizyka 35-50
chemia 35-50
geografia 25-60
historia 30-50
biologia 35-55
informatyka 35-70
angielski 40-50
niemiecki 40-50
francuski 35-50
polski 30-50
polski dla obcokrajowców 40-55