Jak wygląda angielski na studiach?

Angielski na studiach to na polskich uczelniach temat uniwersalny. Pomimo że kierunki studiów różnią się pod bardzo wieloma względami, to w programie nauczania przewidziane są przedmioty wspólne dla wszystkich studentów. Oprócz wychowania fizycznego najczęstszymi ćwiczeniami ogólnymi są lektoraty. Mimo okazji na darmowe poznanie innych języków, wciąż jednym z najpopularniejszych wyborów jest angielski. Czy warto uczyć się tego języka na studiach?

Angielski na studiach — lektorat

W wielu przypadkach lektorat z języka angielskiego na studiach nie różni się nad wyraz od lekcji, które studenci znają doskonale z czasów szkoły średniej czy techników. Na lektorat należy obowiązkowo uczęszczać nawet przez kilka lat i jest jednym z przedmiotów zarówno na studiach licencjackich, jak i magisterskich.

Do tego czasu wielu studentów ma już certyfikaty językowe, więc dostarczają wykładowcy potwierdzenie znajomości języka i nie muszą uczęszczać na zajęcia. Idąc na inny kierunek studiów, można zdecydować się również na tak zwane przepisanie oceny. Dostępność takiej opcji zależy jednak od pozytywnego nastawienia wykładowcy. Raczej nie ma co liczyć na przychylność w sytuacji, gdy ma się do czynienia z językiem specjalistycznym, dotyczącym konkretnej dziedziny wiedzy. Takie lektoraty występują na określonych kierunkach na późniejszych latach studiów.

W trakcie zajęć niekoniecznie jednak korzysta się ze znanych ze szkół podręczników. Lektorzy stosunkowo często decydują się na udostępnianie studentom kserówek, włączają materiały audiowizualne do odsłuchu i wykonania do nich ćwiczeń. Udostępniają także dodatkowe materiały oraz zadania na platformach e-learningowych. Studenci w większości przypadków nie mają też do czynienia z regularnym sprawdzaniem wiedzy. Zamiast okresowych kolokwiów pisze się po prostu test podsumowujący wiedzę na koniec semestru. Po kilku semestrach może nastąpić egzamin certyfikacyjny.

Jaki jest poziom angielskiego na studiach?

Na początku roku akademickiego często przeprowadzane są testy poziomujące. Dzięki temu do jednej grupy trafiają osoby, których znajomość języka jest zbliżona. W obecnych czasach angielski jest na porządku dziennym i młodzi ludzie są z nim relatywnie dobrze zaznajomieni. Zapewne większość informacji pamięta się z nie tak odległych czasów szkolnych. Trudno wobec tego przypuszczać, aby trafiła się grupa, którą należałoby uczyć języka od podstaw.

Inna sprawa, gdy mamy materiał ściśle powiązany z kierunkiem studiów. Wówczas zaawansowana terminologia specjalistyczna może nie być znana studentom. Dzieje się tak zarówno na kierunkach humanistycznych, jak i ścisłych. Angielski prawniczy albo medyczny to podstawa dla ambitnych studentów tych perspektywicznych kierunków. Obecność ukierunkowanych zajęć w programie studiów może stanowić dobry argument, żeby wybrać konkretną uczelnię w procesie rekrutacji.

Jak student może uczyć się dodatkowo angielskiego?

Lektoraty z języka obcego na studiach w powszechnym spojrzeniu nie cieszą się najlepszą opinią. Często postrzegane są jako te mniej istotne przedmioty, które po prostu trzeba zaliczyć. Lektorzy zdają sobie z tego sprawę i nie mają wielkich wymagań. Studenci mogą je traktować po macoszemu, co nie oznacza, że brakuje takich, którzy chcieliby wiedzę pogłębiać.

Na pewno warto zgłosić się w tej sprawie do prowadzącego lektorat, który może zaoferować więcej materiału do przerobienia. Wiele możliwości stwarza także Internet i rozmaite platformy, na których za darmo lub płatnie można poszerzyć swoją znajomość języka angielskiego. Jeszcze inne wyjście to sprawdzenia, czy uczelnia oferuje jakieś fakultety czy po prostu inne, pozakierunkowe zajęcia z nauką języka obcego.

Jakich języków oprócz angielskiego warto uczyć się na studiach?

Znajomość języka angielskiego stanowi bardzo mocny atut pod kątem późniejszych zmagań na rynku pracy i znalezienia odpowiedniego dla siebie zawodu. Dla niejednego potencjalnego pracodawcy nie może już jednak robić większego wrażenia i zostać postrzegana jako oczywistość. Dlatego warto się wyróżnić na tle kandydatów zdolnością operowania innym językiem.

Studia to pod wieloma względami (zwłaszcza czasowymi) najlepszy okres na naukę nowego języka obcego. We współczesnym świecie coraz istotniejszy staje się język chiński, którego naukę również oferują niektóre uczelnie. Na pewno wciąż swoją wartość mają języki hiszpański czy niemiecki. Planując wyjazd na Erasmusa, warto wiedzieć, czy w danym kraju angielski jest znany przez wykładowców. Wyjazd na Erasmusa do Włoch, kiedy zna się tylko ten język, nie jest najlepszym pomysłem. Dla studentów marzących o pracy w dziedzinie turystyki warte zainteresowania mogą być np. języki bałkańskie.