Ile kosztują studia w Warszawie?

Okres nauki na uczelni wyższej zawsze wiąże się z kosztami. Studenci, którzy decydują się na pracę, muszą wybrać zaoczny tryb zajęć, za który zwykle trzeba płacić. Czesne okazuje się tylko jednym z wielu wydatków, jakie niesie za sobą studenckie życie. W artykule przyjrzymy się pod tym kątem Warszawie. Na jakie koszta musi przygotować się warszawski żak?

Dlaczego stolica?

Przed każdym maturzystą decydującym się na kontynuowanie nauki stoi decyzja o wyborze miejsca, w którym chce studiować. Wielu z nich postanawia kształcić się w rodzinnym mieście ze względu na koszty. Jeśli jednak nie jesteś w tym przypadku warszawiakiem lub mieszkańcem innego dużego miasta, możesz sporo stracić. Co konkretnie?

Przede wszystkim nauka w metropolii to wysoki poziom kształcenia i bogaty wybór placówek edukacyjnych. Dzięki temu, decydując się na wyjazd, możemy studiować dokładnie to, co chcemy, mając pewność, że zdobyta wiedza przełoży się na konkretne umiejętności.

Kolejnym plusem jest rozwinięty rynek pracy, który oferuje każde większe miasto. Absolwenci dobrych stołecznych uczelni nie muszą myśleć o przeprowadzce. Dla studentów ostatnich lat, którzy wybrali perspektywiczne kierunki, rekrutacja zawodowa może rozpocząć się jeszcze przed uzyskaniem dyplomu.

Ile zapłacisz za studia na Uniwersytecie Warszawskim?

UW to dla wielu ambitnych maturzystów wymarzone miejsce nauki. Nic dziwnego. Ta uczelnia może pochwalić się nie tylko szerokim wyborem kierunków kształcenia. Wysoki poziom sprawia, że jej absolwenci nie mają zwykle kłopotów ze znalezieniem pierwszej pracy. Z jakimi kosztami wiąże się studiowanie na UW?

Studia w trybie dziennym są bezpłatne. Jedyne wydatki związane ściśle z nauką to koszt materiałów i książek oraz poprawki czy powtarzanie przedmiotu lub w szczególnych przypadkach semestru. Na większości kierunków półroczna repeta to wydatek rzędu nawet 3000 zł. Za pojedyncze przedmioty zapłacimy od 450 do 800 zł. Mniej trzeba wydać na wydziałach językowych i społecznych, więcej studiując popularne ostatnio kierunki matematyczne czy techniczne.

Studenci zaoczni muszą przygotować się na większe wydatki. Roczne czesne za studia niestacjonarne pierwszego i drugiego stopnia to prawie 7 000 zł. Opłatę tę można rozłożyć na dwie, cztery lub dziesięć rat. Skorzystanie z ostatniej opcji to wydatek rzędu 660 złotych miesięcznie. Opłaty za poprawki lub powtarzanie semestru są podobne w obu trybach kształcenia i zależą głównie od kierunku.

Studia na Politechnice Warszawskiej – jaki to koszt?

Jak wspomnieliśmy kierunki techniczne dają obecnie największe szanse na dobre zatrudnienie. Coraz więcej maturzystów stara się więc o przyjęcie na Politechnikę Warszawską. Kusi ich nie tylko prestiż uczelni, ale też tak perspektywiczne kierunki, jak automatyka i robotyka czy budownictwo. Jednak ci, którzy w czasie studiów muszą pracować, powinni liczyć się ze sporym czesnym.

Opłata za rok nauki na wspomnianym wydziale budownictwa Politechniki Warszawskiej to suma nie mniejsza niż 3100 zł za semestr, co daje ponad 6000 zł na rok. Nieco mniej zapłacimy, studiując geodezję czy mechanikę i budowę maszyn. Czesne za te kierunki to odpowiednio 2300 i 1900 zł za semestr.

Czesne na SGH w Warszawie

Szkoła Główna Handlowa to dla wielu synonim dobrego fachu. Rzeczywiście uczelnia cieszy się dużym prestiżem i popularnością zarówno wśród polskich jak i zagranicznych studentów. Stacjonarne studia magisterskie są tu oczywiście darmowe. Student dzienny ponosi tylko koszty materiałów naukowych i ewentualnych poprawek .

Studenci zaoczni SGH, którzy chcą łączyć naukę z pracą, muszą się liczyć ze sporymi wydatkami. Czesne za rok nauki na tej uczelni to prawie 13 000 zł. Warto. Bogata oferta kierunków tej placówki łączy nowe technologie z ekonomią i zarządzaniem w najnowocześniejszym wydaniu. Jej absolwenci naprawdę rzadko mają problem ze znalezieniem dobrej posady.

Czesne to nie wszystko

Warszawscy żacy rzadko mieszkają w domu rodzinnym. Większość to przyjezdni młodzi ludzie, którzy na czas studiów szukają akademika lub stancji. Oba rozwiązania łączą się z kosztami. A stolica nie należy do tanich miast. Na szczęście daje też spory wybór.

Dzięki rozwojowi rynku najmu akademiki stały się bardziej dostępne. Dziś w szczególnych przypadkach student może mieszkać w którymś z nich nawet, jeśli to jego rodzinne miasto.
Duże warszawskie uczelnie mają oczywiście swoje domy studenckie. Za pokój w DS-ie Uniwersytetu Warszawskiego zapłacimy od 300 do 700 zł. Opłata jest miesięczna i nie dolicza się żadnych dodatkowych kosztów eksploatacyjnych.

Około 700 zł zapłacimy też za osobny pokój w Śródmieściu, jeśli zdecydujemy się na mieszkanie studenckie. Warto pamiętać, że w tym przypadku do tej sumy często musimy doliczyć rachunki. Koszty dzielone na kilkoro zawsze są jednak mniejsze i stancje nadal są bardzo popularne.

Uczelnia Koszty
Uniwersytet Warszawski 7 000 zł / rok
Politechnika Warszawska 6 000 zł
Szkoła Główna Handlowa 13 000 zł
Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej 10 000 zł
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego 7 000 zł