Ile kosztują i co mogą dać kursy na przykładzie szkoleń z branży IT

Na wolnym rynku wachlarz konkretnych umiejętności to ceniona wartość. Fachowiec łatwiej znajdzie stabilne zatrudnienie i może swobodniej dyktować warunki pracy. Nic więc dziwnego, że obok systemu szkolnictwa prężnie rozwija się rynek kursów dokształcających. Przyjrzymy się ich konkretnym ofertom oraz sprawdźmy ceny najpopularniejszych z nich.

W czym opłaca się szkolić?

Współczesny rynek pracy jest wymagający. Ciepłe posadki na lata dawno już stały się tylko wspomnieniem. Dziś pracownik musi ciągle się rozwijać, by być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami w swojej branży. Z drugiej strony sporo osób decyduje się dokształcić i zmienić zawód. Stąd rosnąca popularność profesjonalnych kursów zawodowych.

Podobnie jak wyboru studiów nie warto zostawiać przypadkowi, tak i kurs kursowi nierówny. Aby pieniądze wydane na dokształcanie się zwróciły, trzeba wybrać perspektywiczny kierunek rozwoju. Nie zawsze jest to tożsame z najpopularniejszymi kursami. Jak więc dokonać dobrego wyboru?

Już wstępne rozeznanie na rynku kursów pokazuje, że najbardziej opłacalne okazują się szkolenia językowe z branży finansowej lub IT. Na rynku wciąż brakuje bowiem dobrze przeszkolonych księgowych czy informatyków, a perfekcyjna znajomość języka obcego zwiększa naszą branżową elastyczność i otwiera nowe perspektywy zawodowe. Sprawdźmy więc warunki i koszty szkoleń z zakresu systemów informatycznych i kodowania.

Kursy IT dla kogo?

Na rynku pracy jest sporo osób, które przez nietrafiony kierunek studiów mają problem ze znalezieniem zatrudnienia lub tkwią w słabo płatnej, nielubianej pracy. Dla nich właśnie szczególnie cenna może okazać się informacja, że studia programistyczne czy informatyczne nie są jedyną drogą do zostania specjalistą IT.

Oczywiście trudniej będzie rozpocząć karierę informatyka komuś, kto nie miał wcześniej styczności z branżą IT. Jednak spore zapotrzebowanie na tego typu specjalistów sprawia, że w niektórych regionach Urzędy Pracy organizują takie szkolenia dla osób bezrobotnych lub chcących się przebranżowić. W tej formie są one bezpłatne.

Inną skuteczną drogą do zdobycia perspektywicznego zawodu programisty są intensywne spersonalizowane kursy, skupione na przekazaniu umiejętności szczególnie potrzebnych obecnie na rynku pracy. Trwają zwykle nie dłużej niż pół roku i często można z nich korzystać on-line. Jak wspomnieliśmy obejmują też najbardziej atrakcyjne specjalizacje czyli na przykład kodowanie.

Ceny profesjonalnych szkoleń informatycznych

Koszty kursów z branży IT różnią się w zależności od programu, formy oraz długości. Za jedno czy dwudniowe szkolenie obejmujące poznanie pakietu Excel zapłacimy w Warszawie od 1000 do 1500 zł. Na cenę wpływa też forma kursu. Więcej zapłacimy za zajęcia indywidualne, mniej za grupowe czy formę online. Opinie o studiach przez internet nie powinny wpływać na nasze podejście do cen za szkolenia przeprowadzane zdalnie, gdyż w tym przypadku mamy do czynienia z profesjonalną kadrą i programem nauczania przystosowanym do takiej formy.

O tym, jak dużym wydatkiem okaże się szkolenie, decyduje również nasz wyjściowy poziom wiedzy. Decydując się na ekspercki kurs programowania, musimy przygotować się na koszt rzędu nawet 3000 zł, jeśli oczywiście zaczynamy od podstaw. Poszczególne moduły są już tańsze. I tak za przeszkolenie z JAV-y na poziomie średniozaawansowanym zapłacimy około 700 zł.

Uczyć się online czy stacjonarnie?

Wszystko zależy od naszych potrzeb i stylu pracy. Jeśli potrzebne nam proste przeszkolenie ze wspomnianego już Excela, wystarczy kurs internetowy. Gdy jednak chcemy nauczyć się programowania od podstaw lub poznać obsługę eksperckich programów z branży warto postawić na stacjonarne szkolenia indywidualne lub w niewielkich grupach.

Ważnym czynnikiem mającym wpływ na wybór kursu jest też nasz styl nauki. Warto pamiętać że kurs on-line będzie wymagał od nas większej samodyscypliny i samodzielności. Zorganizowane zajęcia mogą nam też pomóc zmobilizować się do regularnej pracy, dzięki czemu kurs przyniesie lepsze efekty.

Kurs i co dalej?

Jak zaznaczyliśmy na wstępie, odpowiednie szkolenie może nadać naszej karierze nowy, lepszy kurs. W zależności od wyboru specjalizacji i stanu naszej wiedzy przed kursem, możemy rozwinąć lub nabyć umiejętności cenne na rynku pracy. Trafiony kurs to również szansa na większą elastyczność.

Profesjonalne firmy szkoleniowe zapraszają do swoich placówek zarówno amatorów, pasjonatów, jak i specjalistów pragnących zawodowego rozwoju. Wiedza z zakresu nowych technologii to przecież nie tylko perspektywa pracy w IT. Opanowanie potrzebnego programu czy umiejętność tworzenia stron internetowych może się przecież przydać w każdej branży.

Jeśli więc czujesz, że obecna praca jest dla ciebie frustrująca lub masz problem ze znalezieniem zatrudnienia, warto pomyśleć o kursie zawodowym. Jak widać współcześnie kiepskie wybory na początku drogi zawodowej nie muszą oznaczać wieloletniej nauki na nowym kierunku studiów. Czasem wystarczy trafnie wybrane i trafiające w potrzeby rynku pracy profesjonalne szkolenie.