Czy Włochy to dobry wybór na Erasmusa? [PORADNIK]

Jednym z popularniejszych krajów do wyjazdu w ramach programu Erasmus są Włochy. Jakie są koszty życia w tym kraju dla studenta? Które miasto warto rozważyć? Czy bariera językowa nie będzie tam problemem? Zapraszamy do poradnika wyjazdowego!

Koszty życia Erasmusa we Włoszech?

Kiedy kierunkiem naszego stypendium w ramach programu Erasmus są Włochy musimy zdawać sobie sprawę, że ceny w tym kraju zależą od regionu, do którego trafimy. Bardzo łatwo natknąć się w internecie na artykuły o bogatej północy i biednym południu. Jest to czysta prawda – im bliżej „obcasu” Italii, tym koszty życia są zdecydowanie mniejsze. Dotyczy to zarówno większych wydatków, takich jak wynajęcie mieszkania, jak i codziennych kosztów w rodzaju jedzenia albo komunikacji, co ogranicza koszty, czyli jedną z największych wad studiowania za granicą.

Każdy student wyjeżdżający na Erasmusa może liczyć na stypendium. Wsparcie finansowe dla osób chcących spędzić semestr lub dwa we Włoszech jest stosunkowo wysokie. Liczyć mogą na 500 euro miesięcznie, co stanowi maksymalną kwotę dofinansowania z tego programu w Europie. W tańszych krajach, do których należą chociażby państwa Europy Wschodniej, otrzymuje się 300-400 euro, ale koszty utrzymania również są znacznie niższe niż na zachodzie.

Czy wystarczy to na pokrycie wszystkich wydatków? Na południu zdecydowanie tak, ale chcąc studiować na północy czy nawet w centrum kraju, w miastach takich jak Rzym lub Florencja, możemy potrzebować dodatkowych środków. Na dodatkowe wydatki przeznaczyć można chociażby transze kredytu studenckiego, który stworzony jest właśnie na takie okazje. Wyjazd na Erasmusa to doskonała szansa edukacyjna i nie powinniśmy jej odpuszczać tylko dlatego, że lekko nie dopina się nasz budżet!

Jakie miasta Włoch są dobre na Erasmusa?

Włochy są krajem, który oferuje coś więcej niż tylko śródziemnomorską przygodę na piaszczystych plażach. Oczywiście jeśli interesuje nas pogoda podobna do Erasmusa w Hiszpanii możemy wybrać ciepłe (choć w zimowe miesiące mocno deszczowe) miasta na południu, takie jak Bari czy Lecce, nie wspominając już o sycylijskim Palermo. Opcją są jednak także miasta na samej północy, znajdujące się stosunkowo blisko Alp. Do niezwykle popularnych destynacji erasmusowych we Włoszech należą Mediolan czy Turyn.

Wybierając miasto na Erasmusa we Włoszech, studenci nie muszą kierować się wyłącznie pogodą czy opisanymi już szerzej kosztami życia. Co ambitniejsi zainteresują się z pewnością poziomem nauczania. Pod tym względem Włochy oferują szczególnie wiele studentom kierunków humanistycznych, którzy wybrać mogą studiowanie w Padwie lub Bolonii, najstarszych uniwersytetach Europy. Do gustu przypadnie im również Rzym, niegdysiejsza stolica całego świata.

Problemem może być bariera językowa

Niestety, oprócz wielu fantastycznych opcji, Erasmus we Włoszech ma swoje cienie. W kraju tym bardzo łatwo natknąć się na barierę językową. O ile w Hiszpanii czy Francji również możemy mieć problemy z dogadaniem się w sklepach czy urzędach, Italia pod tym względem zaskoczy nas negatywnie również na uniwersytetach. Zdarza się, że nawet zajęcia prowadzone według informacji wydziałowych w języku angielskim są ze względu na indolencję wykładowcy po włosku.

Czy jest to duży problem? Jak w wielu przypadkach, zależy to od napotkanych ludzi. Wykładowcy podchodzą na ogół do studentów z Erasmusa dość luźno we wszystkich krajach, a Włochy nie są pod tym względem wyjątkiem. Znane są jednak historie studentów, którzy dany przedmiot musieli zaliczać w całości po powrocie do Polski tylko dlatego, że nie byli w stanie “dogadać się” z profesorem. Nie chodzi tu o pobłażanie, lecz srogość danego wykładowcy. W przypadku kierunków takich jak prawo na niektórych przedmiotach wymagana jest perfekcyjna znajomość języka!

Po studiach Włochy oferują praktyki Erasmus+

Na wyjazd do Włoch na Erasmusa liczyć mogą nie tylko studenci I i II stopnia. Funkcjonuje także program Erasmus+, dzięki któremu załapać możemy się na dofinansowywane przez Unię Europejską praktyki. To doskonała opcja dla tych osób, które posmakowały już studenckiego życia za granicą i chciałyby powtórzyć to doświadczenie.

Gdzie można odbywać praktyki Erasmus+ we Włoszech? Oferują je:

To także doskonały sprawdzian umiejętności wyniesionych z wcześniejszych wojaży zagranicznych. Staż w ramach programu Erasmus+ trzeba sobie znaleźć samemu!