Erasmus na Węgrzech — koszty, stypendium, język, miasta, co zabrać
Erasmus na Węgrzech to niezwykłe doświadczenie, które pozwoli studentom na rozwijanie swoich umiejętności językowych, zdobywanie międzynarodowego doświadczenia i odkrywanie bogatej kultury i historii tego kraju. Przy planowaniu wyjazdu, ważne jest jednak staranne rozważenie wszystkich kosztów i przygotowanie odpowiedniego budżetu. Pomimo relatywnie niskich kosztów życia, stypendium Erasmus+ oraz inne dostępne formy wsparcia finansowego mogą znacznie ułatwić ten proces. Dobrym pomysłem jest również zapoznanie się z wymaganiami językowymi na wybranej uczelni oraz zaplanowanie, co zabrać ze sobą na studia, aby móc w pełni wykorzystać ten wyjątkowy czas.
Koszty Erasmusa na Węgrzech
Życie na Węgrzech jest znacznie tańsze niż w wielu innych krajach Europy, do których wyjeżdża się na Erasmusa. Czyni to Węgry atrakcyjnym celem dla studentów, którzy średnie koszty życia, wynoszące około 500-700 euro na miesiąc, mogą pokryć w całości z otrzymywanego stypendium. Na jakie wydatki trzeba się nastawić?
Zakwaterowanie jest jednym z największych kosztów dla studentów niezależnie od państwa, jednak na Węgrzech stanowiło będzie stosunkowo niewielki procent miesięcznego budżetu, przynajmniej w porównaniu do Erasmusa w Austrii czy w Holandii. Wynajem pokoju w akademiku w Budapeszcie kosztuje średnio około 200-250 euro na miesiąc, a cena za wynajęcie takiego samego miejsca w prywatnych mieszkaniach i stancjach zaczyna się od około 300 euro na miesiąc.
Ceny żywności i napojów są na Węgrzech stosunkowo niskie. W przeciętnej stołówce studenckiej za obiad zapłacisz około 3-5 euro, a posiłek w restauracji średniej klasy to koszt około 10 euro. Kwestia komunikacji publicznej również wypada nieźle, gdyż cena biletu miesięcznego w Budapeszcie nie przekracza 10 000 forintów, co przekłada się na około 25 euro. Niestety, ze względu na wysoką inflację w ostatnich latach trudno przewidzieć wzrost kosztów codziennego utrzymania, jako że potrafią mocno rosnąć z kwartału na kwartał.
Erasmus na Węgrzech — stypendium
Wysokość stypendium Erasmusa zależy także od kosztów utrzymania w danym kraju, zatem przy wyjeździe na Węgry nie możemy liczyć na wsparcie tak wysokie jak w przypadku studiowania w Europie Zachodniej. Państwo to trafiło do trzeciego koszyka i podobnie jak w przypadku Erasmusa w Turcji możemy tu liczyć na 600 euro zapomogi. Jeżeli myślimy o wyjeździe do kraju Europy Środkowej, zmylić mogą nas kwoty — mimo mniejszej kwoty niż oferuje Erasmus w Austrii, na Węgrzech ze stypendium utrzymamy się o wiele łatwiej.
Ze względu na dobre stosunki polsko-węgierskie, studenci polskich uczelni mogą liczyć na dofinansowanie swoich badań naukowych. Niektóre węgierskie uczelnie oferują dodatkowe stypendia także ze względu na powiązania naukowe z konkretnymi polskimi jednostkami. Przed podjęciem ostatecznej decyzji co do destynacji, warto uzyskać w uczelnianym biurze Erasmusa informcje na temat konkretnych programów.
Wymagany poziom językowy na Erasmusie na Węgrzech
Węgierski jest oficjalnym językiem na Węgrzech, ale wiele programów studiów oferuje kursy w języku angielskim. Większość Węgrów, szczególnie młodsze pokolenie, mówi po angielsku, co ułatwia komunikację. Większość uczelni na Węgrzech wymaga od studentów Erasmusa udokumentowania biegłości w języku angielskim na poziomie B2. Jednak wymagania mogą się różnić w zależności od programu i uczelni, dlatego zawsze warto sprawdzić te informacje przed złożeniem wniosku.
Podobnie jak w przypadku Erasmusa w Finlandii, także na Węgrzech nauczenie się języka może być sporym wyzwaniem. Języki ugro-fińskie (do tej grupy należy jeszcze baskijski) znacznie różnią się od słowiańskich, romańskich czy germańskich, zatem nie warto nastawiać się na szybkie opanowanie lokalnej mowy, nawet jeżeli mamy solidne postanowienie używania go w życiu codziennym. Nie zmienia to jednak faktu, że podstawowe kursy językowe są na Erasmusie bezpłatne, zatem warto chociaż spróbować.
Gdzie na Erasmusa na Węgrzech? Miasta i uczelnie
Najpopularniejszym miastem dla studentów Erasmusa na Węgrzech jest Budapeszt, stolica kraju, znana ze swojej imponującej architektury i dynamicznego życia nocnego. W Budapeszcie znajdują się takie renomowane uczelnie jak Uniwersytet Loránda Eötvösa czy Budapeszteński Uniwersytet Techniczno-Ekonomiczny. Miasto to stanowi także doskonałą bazę wypadową do weekendowych wycieczek po kraju, ponieważ jest świetnie skomunikowany ze wszystkimi atrakcjami turystycznymi na Węgrzech.
Inne atrakcyjne miasta to Segedyn i Debreczyn. Segedyn jest domem dla jednej z najstarszych uczelni na Węgrzech — Uniwersytetu Segedyńskiego. Znajdował się on w pierwszej 500 światowych uczelni według Akademickiego Rankingu Uniwersytetów Świata, czego zdecydowanie nie da się powiedzieć o polskich uniwersytetach. Taką renomą nie może pochwalić się Uniwersytet w Debreczynie, jednak jego olbrzymią zaletą jest duży wybór dziedzin wiedzy, które można tam zgłębiać — powstał on bowiem w XXI wieku z połączenia Uniwersytetu Lajosa-Kossutha, Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Pedagogicznego oraz Akademii Rolniczej.
Co zabrać ze sobą na studia na Węgrzech?
Przygotowując się do studiów na Węgrzech, warto pamiętać o wszystkich podstawowych dokumentach, które musi mieć ze sobą każdy student Erasmusa. To paszport, dowód tożsamości, dokumenty potwierdzające przyjęcie na uczelnię oraz karta EKUZ, potwierdzająca prawo do korzystania z publicznej służby zdrowia na terenie całej Unii Europejskiej.
Węgry mają kontynentalny klimat, z gorącymi latami i chłodnymi zimami, więc spakuj ubrania na różne warunki pogodowe. Mimo iż ogółem jest to kraj cieplejszy niż Polska (średnioroczne temperatury są tam dwukrotnie wyższe), szczególnie od kwietnia do października, podczas większości miesięcy roku akademickiego nie ma co liczyć na temperatury znane z krajów basenu Morza Śródziemnego. W grudniu i stycznia spadają nawet do zera, dlatego ciepłe ubranie jest podstawą szczególnie podczas wyjazdu na semestr jesienno-zimowy.