Erasmus w Hiszpanii – co warto wiedzieć przed wyjazdem

Hiszpania to najbardziej popularny kierunek wyjazdów na Erasmusa w całej Europie, co nie dziwi, bo jest to też najpopularniejsze miejsce na wakacje wśród europejczyków. Na całym świecie Hiszpania jest drugim po Francji najważniejszym miejscem na turystycznej mapie świata. Łącznie Hiszpanię odwiedza ponad 80 milionów turystów rocznie. Nie jest to dziełem przypadku. W tym kraju znajdziemy 47 atrakcji umieszczonych na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Odwiedzających kusi też długie wybrzeże o śródziemnomorskim klimacie i wyjątkowe hiszpańskie jedzenie.

Erasmus w Hiszpanii – koszty

Wysokość stypendium z Erasmusa jest uzależniona od kraju do którego się wybieramy. Hiszpania znajduje się w drugim koszyku zamożności i za wymianę studencką z tym krajem dostaje się 400 euro. Pieniądze te nie mają zapewnić utrzymania w obcym kraju, a jedynie wyrównać różnice w kosztach utrzymania. Pomimo tego utrzymanie w Hiszpanii za taką kwotę jest możliwe pod warunkiem oszczędnego życia i wybrania odpowiedniego regionu.

Lot do Hiszpanii można kupić promocyjnie już za zaledwie około 200 zł. Standardowy bilet to koszt około 600 – 1000 zł. Niektóre polskie uczelnie zwracają część ceny biletu po powrocie do kraju. Ceny życia w hiszpańskich miastach znacząco różnią się od siebie. Najdroższe są niewątpliwie Barcelona i Madryt, szczególnie jeśli bierzemy pod uwagę wynajem mieszkań. Taniej jest na południu kraju, w regionach takich jak Murcja czy Kordoba. Do niedrogich należy też północny region hiszpańskiej Galicji.

Przykładowo, pokój w Madrycie to koszt 400-600 euro, a w mniejszych miastach 250-300 euro. Ceny w sklepach są podobne do polskich, za 20 euro tygodniowo będziemy w stanie się wyżywić. Wyjście do klubu to aż 15 euro (w tym 2 drinki gratis). Czasem organizacje studenckie, takie jak ESN organizują specjalne promocje dla erasmusów i wtedy wyjście na miasto jest znacznie tańsze.

Jedzenie w restauracji kosztuje 10-15 euro, jest zatem dużo droższe niż w Polsce. Państwo hiszpańskie chętnie dofinansowuje kulturę, muzea są darmowe dla studentów przez cały tydzień. Transport publiczny jest tani, np. w Madrycie za 20 euro można dostać studencką sieciówkę. Ubrania z sieciówek typu Zara są tańsze niż w Polsce.

Pociągi są w Hiszpanii znacznie droższe od autobusów, dlatego oszczędniej będzie wybrać ten drugi sposób przemieszczania się. Istnieje możliwość zwiedzania kraju z organizacją studencką ESN, co czasem jest droższe niż wycieczki prywatne, ale w taki sposób poznamy znacznie więcej ludzi.

Uczelnie oferują kredyt dla studentów studiów magisterskich na wyjazd z Erasmusem. Na roczne studia za granicą można dostać 12 tys. euro, a na dwuletnie do 18 tys. Spłata jest odroczona do dwóch lat po ukończeniu studiów.

Język. Czy możliwy jest Erasmus w Hiszpanii po angielsku?

Pomimo że uniwersytety w Hiszpanii reklamują się prowadzeniem zajęć po angielsku, często zdarza się im zlikwidować grupę angielską ze względu na małe zainteresowanie. Podobnie jak w przypadku Erasmusa we Włoszech zdarza się, że wykładowcy nie znają żadnego języka obcego! Osoby anglojęzyczne czeka wtedy przymusowy przyspieszony kurs języka albo nie zrozumieją nic z wykładów. Warto mieć na uwadze lekceważące podejście Hiszpanów do języków obcych i znać hiszpański chociaż w stopniu podstawowym. W światowym indeksie EF English Profiency Index Hiszpania znajduje się dopiero na 32 miejscu za m.in Nigerią.

Nawet osoby bardzo dobrze znający język hiszpański mogą mieć problemy ze zrozumieniem wykładów. Hiszpański jest bardzo zróżnicowanym regionalnie językiem. Standardową wersję języka usłyszymy tylko w regionie stołecznym. Przykładowo na uniwersytetach w Barcelonie zdarza się, że większość wykładów jest prowadzona w języku katalońskim.

Nie jest trudno dostać się na Erasmusa. Zazwyczaj miejsc jest więcej niż chętnych. Inną kwestią jest dostanie się akurat tam, gdzie chcemy. Jeśli aplikujemy konkretnie na Erasmusa w Hiszpanii, to na pewno język hiszpański będzie dla komisji dużą zaletą. Niezależnie od tego czy znamy jakikolwiek język obcy, na pewno wrócimy z Erasmusa ze znacznie większymi umiejętnościami w tym zakresie. To jedna z największych zalet studiowania za granicą!

Uniwersytety w Hiszpanii – poziom nauczania

To na jaki konkretnie uniwersytet można wyjechać zależy od danej uczelni i wydziału. Uniwersytet docelowy musi po pierwsze posiadać taki sam albo podobny kierunek do tego, który obecnie studiujemy. W Hiszpanii istnieje 48 uniwersytetów, a w dodatku to bardzo popularne miejsce na Erasmusa, dlatego nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem oferty studiów w tym kraju na naszej macierzystej uczelni. Zazwyczaj dostępne jest co najmniej kilka hiszpańskich miast do wyboru.

W Hiszpanii całkowicie wdrożono program boloński (standaryzację nauczania w Europie), przez co częściej niż na polskiej uczelni będziemy mieć do czynienia z kolokwiami czy też kartkówkami. Rzadkością nie są też prace domowe. Jak to na zachodzie, dużo większy nacisk kładzie się na wiedzę praktyczną, niż teoretyczną, a dystans między wykładowcą a studentem jest mniejszy. Mówienie do prowadzących na ty to standard. Nie występuje podział na ocenę z ćwiczeń i wykładów, są one oceniane wspólnie. Studenci zagraniczni są traktowani tak samo jak lokalni, nie ma co liczyć na taryfę ulgową. Wyjątkiem będą tu oddzielne zajęcia prowadzone specjalnie dla erasmusów.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze uniwersytetu:

Hiszpania – pogoda. Co ze sobą zabrać?

Wielu spośród wyjeżdżających sądzi, że w Hiszpanii czekają na nich tylko piaszczyste plaże i lato trwające cały rok. Mogą się oni zdziwić, kiedy kiedy do Hiszpanii zawita zima. Fakt, w Hiszpanii zimą jest nieco cieplej niż w Polsce, szczególnie w regionach położonych nad morzem, ale w tamtejszych mieszkaniach nie ma ogrzewania! A nawet jeśli akurat uda nam się zdobyć lub kupić farelkę, to hiszpańskie mieszkania są nieszczelne i ciepło szybko z nich ucieka. Należy przygotować się na spanie zimą w śpiworze i czapce.

Dlatego na Erasmusa w Hiszpanii należy zabrać kilka ciepłych rzeczy do ubrania, o ile nie jedziemy na niego na dwa miesiące późną wiosną albo wczesną jesienią. Najlepiej jest sprawdzić klimat panujący w konkretnym mieście czy regionie do którego się wybieramy. Przykładowo, w regionie hiszpańskiej galicji panuje klimat morski, przez co, podobnie jak w Anglii, cały czas pada tam deszcz.

Wady i zalety Erasmusa w Hiszpanii – opinie

Hiszpania nie bez przyczyny jest najbardziej popularnym kierunkiem na Erasmusa. Studenci chwalą otwartość Hiszpanów, pyszne jedzenie, przyjazny klimat i zróżnicowanie kraju pod względem kulturowym i przyrodniczym. Większość z nich wspomina wyjazd jako przygodę życia i bardzo poleca wyjazd do tego państwa. Uniwersytety w Hiszpanii nie są tak prestiżowe jak angielskie czy niemieckie, ale stoją na przyzwoitym, europejskim poziomie.

Zalety:

Wady: