Dyplom i co dalej? Perspektywy pracy po studiach
Wybór kierunku studiów nie jest rzeczą łatwą. Tym bardziej że stają przed nim osoby młode o nie zawsze sprecyzowanych celach życiowych. Dodatkowo sprawę utrudnia fakt, że oprócz zainteresowań i predyspozycji przy wyborze warto brać pod uwagę perspektywy pracy. A te potrafią być zmienne. Sprawdźmy więc, które kierunki są najbardziej elastyczne, i jakie możliwości dają najpopularniejsze specjalizacje.
Dobry kierunek studiów – czyli jaki?
Na wstępie wspomnieliśmy już o trzech ważnych warunkach, jakie powinien spełniać trafnie wybrany kierunek studiów. Po pierwsze, musi odpowiadać naszym predyspozycjom naukowym. Nie ma sensu porywać się na studia medyczne, gdy słabo radzimy sobie z chemią. Druga rzecz, która łączy się bezpośrednio z warunkiem pierwszym, to nasze zainteresowania, które zwykle idą w parze ze zdolnościami.
Dobry kierunek stwarza też oczywiście widoki na atrakcyjną posadę. I choć rynek pracy w Polsce jest dynamiczny, to podlega jednak pewnym prawidłowościom i można wymienić uniwersalne perspektywiczne kierunki studiów z przyszłością. Zapotrzebowanie na dany typ fachowca trwa zwykle przynajmniej kilka lat. Ostatni, równie ważny warunek trafionych studiów, to miasto, w którym chcemy studiować. Im większy rynek pracy ono tworzy, tym lepiej dla nas – absolwentów.
Idąc za zdolnościami – co dla humanistów?
Humaniści wcale nie radzą sobie tak kiepsko na rynku pracy, jak się nieraz słyszy. Oczywiście często nie pracują w zawodzie, ale część z nich wykorzystuje wiedzę nabytą w czasie studiów na etacie. Największe szanse na to mają absolwenci filologii obcych oraz prawa. Ci pierwsi pracują na ogół jako nauczyciele warsztatowcy lub tłumacze, ale nie tylko.
Znajomość języka obcego podnosi ich wartość jako pracowników. Umiejętności lingwistyczne mogą oni wykorzystywać na najróżniejszych stanowiskach. To właśnie czyni lingwistę jednym z najbardziej elastycznych zawodów, do jakich przygotowują kierunki humanistyczne.
Warto też wspomnieć o kierunkach, które zwykle najsłabiej pomagają w przyszłej karierze.
W zawodzie rzadko pracują kulturoznawcy, antropolodzy czy absolwenci filozofii. Ci ostatni mają szansę na karierę naukową. Jednak współcześni doktoranci mogą liczyć głównie na wsparcie stypendialne. Warto jednak pamiętać, że studia zaoczne trwają tyle, ile dzienne. Pasja humanistyczna może być więc rozwijana w weekendy.
Pasjonaci techniki mają łatwiej
Już od kilkunastu lat w Polsce potrzeba młodych, dobrze wykształconych inżynierów budownictwa. Rynek nieruchomości prężnie się rozwija, a co za tym idzie – w każdym większym mieście ruszają lub trwają budowy. Sytuacja ta tworzy miejsca pracy oraz daje szansę stabilnego zatrudnienia tuż po studiach. Dodatkowym atutem jest atrakcyjna ścieżka kariery i elastyczność branży. Absolwenci tego kierunku mogą z powodzeniem znaleźć pracę w działach projektowania lub nadzoru budowlanego.
Postępująca urbanizacja to też szansa dla architektów. Od zawsze był to zawód wymagający wielu talentów. Dziś również tak jest. Studenci architektury muszą wykazać się smykałką do matematyki i informatyki. Bardzo przyda im się również talent plastyczny. Wysiłek włożony w zdobycie dyplomu rekompensuje im szeroki wybór ofert pracy w zawodzie, a właściwie w zawodach. Architekt może pracować także jako urbanista czy projektant krajobrazu.
Perspektywiczne kierunki dla umysłu ścisłego
Informatyka od dawna uważana jest za pewniak, jeśli chodzi o dobrą pracę po studiach. I rzeczywiście w naszym kraju wciąż trwa boom technologiczny, dający zatrudnienie specjalistom branży IT. Warto jednak pamiętać, że popyt rodzi konkurencję, i że na rynek pracy trafiają co roku tysiące dyplomowanych informatyków.
Duża liczba absolwentów danego kierunku to zachęta do uważnego wyboru specjalizacji. Na najwyższe zarobki i szybkie zatrudnienie mogą liczyć obecnie np. programiści znający się na urządzeniach mobilnych. Doświadczeni twórcy aplikacji zarabiają obecnie w stolicy nawet 20 000 zł miesięcznie.
Informatyka to dobry wybór również dzięki elastyczności zawodowej, jaką daje dyplom. Kodowanie to umiejętność przydatna właściwie w każdej branży. Umiejętności w tym zakresie otwierają obecnie naprawdę szerokie możliwości zatrudnienia oraz swobodnego zarabiania konkretnych pieniędzy jako wolny strzelec.
Kluczowa jest pasja
Mimo rankingów najatrakcyjniejszych kierunków tak naprawdę sukces zawodowy zależy od naszej pasji. Możemy zostać cenionym specjalistą, zmieniając cele zawodowe nawet tuż po studiach. Nie oznacza to oczywiście, że kierunek kształcenia nie jest ważny. Jednak wybór ten wcale nie musi zaważyć na naszym życiu.
Udana kariera to przede wszystkim odnalezienie swojej pasji, a następnie luki rynkowej, którą możemy zapełnić. I choć oczywiście wykształcenie powinno w tym pomóc, to jednak nie rozstrzyga ono o sukcesie. Nawet wąska, z pozoru nierentowna specjalizacja otworzy przed nami nowe perspektywy, jeśli tylko naprawdę zaangażujemy się w swoją karierę.
Trafiony może okazać się wybór najbardziej elastycznego kierunku spośród tych, które pasują do naszych zainteresowań. Im więcej ścieżek kariery będziemy mieli do wyboru, tym lepiej. Pamiętajmy też, że obecnie coraz bardziej popularne staje się studiowanie więcej niż jednego kierunku równocześnie. Jest to sprawdzone rozwiązanie dla niezdecydowanych.